Ile trwa stworzenie strony internetowej?

Prace nad stroną trwają przeważnie minimum 3 tygodnie, ten czas zależy nie tylko ode mnie ale także od Ciebie – od tego kiedy dostarczysz materiały na stronę. Przy bardziej skomplikowanych projektach ten czas wydłuża się przeważnie do 6-8 tygodni.

Jeśli potrzebujesz strony w czasie szybszym niż 3 tygodnie to niestety ja nie będę dla Ciebie dobrą osobą. Stworzyłam już ponad 100 stron i z doświadczenia wiem, że nie da się tego zrobić szybciej – tzn. da się, ale byle jak. Ja przywiązuję wagę do tego, żeby strona była dopracowana i zrobiona porządnie, a to wymaga czasu i uwagi.

Ile to kosztuje?

Generalnie większość stron firmowych mieści się w przedziale 1000 – 2000 zł, a sklepy internetowe 2500-3500 zł. Każdy projekt wymaga jednak indywidualnej wyceny, szczegóły znajdziesz w zakładce cennik >

Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej?

  1. W pierwszej kolejności ustalamy mniej więcej czego oczekujesz po stronie, jakie zakładki i funkcjonalności ma mieć oraz na tym etapie proszę także o pokazanie kilku stron internetowych, które Ci się podobają – mogą to być strony Twojej konkurencji lub inne, które podobają Ci się wizualnie.
  2. Następnie instaluję WordPressa i wybrany szablon na Twojej domenie lub na adresie tymczasowym i zaczynam pracę nad dostosowywaniem szablonu do Twoich preferencji, równolegle proszę Cię o przesyłanie materiałów na stronę.
  3. Kiedy wstępny zarys strony jest już gotowy proszę Cię o napisanie co Ci się podoba a co trzeba poprawić, następnie wprowadzam poprawki i strona wraca do Ciebie do ponownej oceny – i takie „odbijanie piłeczki” trwa przeważnie 3-4 razy.
  4. Kiedy strona jest gotowa i zaakceptowana przez Ciebie uruchamiam ją na Twojej domenie/ adresie www, a po zaksięgowaniu wpłaty przekazuję dane logowania do panelu admina strony i nagrywam ok 15 min. filmik instruktażowy jak edytować treści na stronie.

Nie programuję strony od zera, a korzystam z gotowych rozwiązań – szablonów i wtyczek do WordPressa, przede wszystkim dlatego, że pozwala to zaoszczędzić sporo czasu pracy, a tym samym zrobić to tańszym kosztem przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Rozwiązania te są bowiem są już gotowe i przetestowane przez tysiące, a czasem setki tysięcy osób.

Dużym plusem takiego rozwiązania jest szybszy czas realizacji (dosyć szybko można zobaczyć efekty), niższe koszty, a przede wszystkim to, że można zobaczyć jak mniej więcej strona będzie działać już na etapie wyceny, jeszcze zanim się ostatecznie zdecydujesz zlecić mi pracę nad Twoją stroną.

Minusem jest to, że trzeba się dostosować do tego jak działa dany szablon czy wtyczka ponieważ strona nie jest kodowana od zera pod Twoje wymagania, a szukamy gotowego rozwiązania, które jak najbardziej pasuje do Twoich wymagań (to może być np. wtyczka do zarządzania rezerwacjami pokoi, czy do przyjmowania zgłoszeń na szkolenia itp). Następnie konfiguruję wtyczkę aby realizowała swoje zadanie (np. żeby działała rezerwacja pokoi) ale nie modyfikuję kodu strony. Jest możliwość zaangażowania programisty aby bardziej dostosował wtyczkę to Twoich potrzeb ale jest to związane z dodatkowymi kosztami.

Takie rozwiązanie jest idealne dla małych i średnich firm, które potrzebują stabilnej, działającej i przetestowanej strony/ aplikacji internetowej w cenie często 3-5 krotnie niższej niż oprogramowanie „szyte na miarę”.

Jak się przygotować aby tworzenie strony poszło sprawnie?

Ostateczny czas realizacji strony zależy nie tylko ode mnie, ale także od tego kiedy TY dostarczysz materiały na stronę – teksty i ewentualnie zdjęcia i inne multimedia. Bardzo często sprawa przeciąga się w czasie kiedy w przygotowanie materiałów na stronę zaangażowane są także osoby trzecie np. tłumacz, który ma wykonać tłumaczenie strony lub grafik, który ma wykonać logo.

Najlepiej jeśli większość materiałów będziesz mieć przygotowane w momencie zlecenia wykonania strony, jest to pierwszy krok do tego aby prace nad stroną przebiegły sprawnie. Mając materiały np. teksty mogę wokół nich zbudować strukturę strony, natomiast kiedy materiały otrzymuję partiami to praca staje się bardziej chaotyczna i często dużo czasu muszę poświęcić na zorientowanie się co jest z czym powiązane i jak to rozmieścić na stronie.

Dlatego zawsze jest lepiej jeśli materiały na stronę przygotujesz w sposób ustrukturyzowany, możesz np. zacząć od zrobienia listy wszystkich zakładek które chcesz mieć na stronie np. O nas, Kontakt, Oferta itp. Potem dopisywać teksty do poszczególnych zakładek oraz jeśli masz zdjęcia/ pliki pdf/ filmy które chcesz przyporządkować do konkretnej zakładki lub np. produktu pamiętaj żeby zmienić nazwę pliku na nazwę produktu, lub w opisie zaznaczyć dokładnie która nazwa zdjęcia ma być przyporządkowana do danej zakładki/ produktu itp.

Proszę wziąć pod uwagę, że ja znam się na tworzeniu stron, ale mogę nie znać się na Twoich produktach i zdjęcia np. pomp, części samochodowych czy innych produktów mogą mi nic nie mówić. Dlatego ważne jest żeby przyporządkować zdjęcia do konkretnych opisów w prosty i jasny sposób.

Obrazy na stronę najlepiej przesyłać w formacie .jpg lub .png, logo i obrazy z przezroczystym tłem tylko w .png, teksty w zwykłym pliku tekstowym .doc. Materiały można też mi udostępnić w katalogu na Google Drive lub Dropbox. Filmy proszę wgrać na kanał YouTube – mają za dużą pojemność aby wgrywać je bezpośrednio na stronę – zeżrą transfer i na pewnym etapie będziesz musiał dopłacić firmie hostingowej, a z YouTuba można zamieścić i odtwarzać bezpośrednio na stronie.

Większe pliki i katalogi plików najlepiej jest przesyłać poprzez stronę https://www.wetransfer.com/.

Czym się nie zajmuję i kiedy nie będę dla Ciebie odpowiednią osobą do wykonania strony internetowej?

Przede wszystkim nie podejmuję się zleceń, którym nie będę w stanie podołać ze względu na brak umiejętności lub brak zespołu. Pracuję sama co nieco ogranicza moją skalę działania. Jednak znam sporo osób z branży IT i zawsze staram się pomóc znaleźć odpowiednie osoby, które mogą być w stanie podjąć się danego zlecenia lub miejsca, gdzie możesz spróbować poszukać odpowiednich osób. Także zachęcam do skontaktowania się ze mną, zawsze będę w stanie coś doradzić nawet jeśli ostatecznie nasz współpraca się nie rozwinie.

Nie zajmuję się także kodowaniem szablonów z dostarczonej grafiki, programowaniem wtyczek do WordPressa ani tworzeniem i modyfikacją stron na innych CMSach niż WordPress. A także nie podejmuje się poprawianiem kodu po innych programistach.

Niezależnie od tego czy ostatecznie zdecydujesz się nawiązać współpracę ze mną czy też poszukasz innej osoby/ firmy polecam opierać się na oprogramowaniu Open Source, a przede wszystkim WordPress. W samej tylko Polsce jest przynajmniej kilkaset osób, które zajmują się WordPressem, przez co nie będziesz uwiązany do jednej firmy. Jeśli zaś zdecydujesz się na specjalny system CMS stworzony przez jakąś firmę to na zawsze będziesz już do niej uwiązany. Każdą modyfikację strony będziesz musiał zlecać tej konkretnej firmie, która przecież będąc w tak wygodnej dla niej sytuacji może dyktować dowolnie wysokie ceny, bo i tak nikt inny się nie podejmie ruszać ich kodu.

WordPress daje Ci wolność i niezależność oraz możliwość dowolnego rozbudowywania strony o nowe moduły w przyszłości.